Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu od początku roku obsłużył już prawie 34 tys. klientów, a wśród nich zauważalny wzrost zainteresowania „rentą wdowią”. W ciągu zaledwie dwóch tygodni do ZUS wpłynęło ponad 5,6 tys. wniosków w tej sprawie.
Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, informuje, że zainteresowanie „rentą wdowią” wciąż rośnie. Najwięcej wniosków złożono w Rzeszowie (1410), Mielcu (594) oraz Jaśle (561). Mimo że czas na składanie wniosków upływa w lipcu, warto podkreślić, że wnioski będą rozpatrywane według daty ich złożenia, a wysokość świadczeń będzie identyczna, niezależnie od momentu zgłoszenia.
Renta wdowia przysługuje osobom, które mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Nowe regulacje dotyczące „renty wdowiej” wprowadzają możliwość łączenia tych świadczeń, co może przynieść znaczące korzyści finansowe dla uprawnionych. Wysokość renty nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury, co obecnie wynosi 5342,88 zł.
Warto zaznaczyć, że samo bycie wdową lub wdowcem nie wystarcza do uzyskania renty. Osoby ubiegające się o to świadczenie muszą spełniać określone warunki, takie jak ukończenie powszechnego wieku emerytalnego oraz pozostawanie we wspólności małżeńskiej do momentu śmierci małżonka.
Osoby, które dotychczas nie składały wniosków o rentę rodzinną, powinny to zrobić jak najszybciej, aby móc skorzystać z nowych regulacji. Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń należy składać do końca lipca 2025 r.