W piątek Dębicy odbył się wyjątkowy finisaż wystawy oraz prezentacja książki pt. „Dębickie skrzydła”. Publikacja, która właśnie trafiła do sprzedaży, odkrywa fascynujące lotnicze wątki w historii Dębicy oraz ziemi dębickiej. Główna część książki poświęcona jest losom osób związanych z powiatem, które służyły w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.
Podczas piątkowego wydarzenia, uczestnicy mieli okazję spotkać się z autorami książki: Arturem Getlerem, kustoszem Muzeum Regionalnego w Dębicy, Robertem Gretzyngierem, prezesem Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, oraz Wojtkiem Matusiakiem, historykiem lotnictwa. Zarówno Robert Gretzyngier, jak i Wojtek Matusiak, to uznani autorzy, którzy od lat specjalizują się w historii polskiego lotnictwa.
Książka „Dębickie skrzydła” ma charakter popularyzatorski i liczy 184 strony. Czytelnicy znajdą w niej m.in. informacje o przedwojennym lotnisku w Dębicy, rys historyczny polskiego lotnictwa po II wojnie światowej oraz biogramy ponad 30 osób związanych z ziemią dębicką, których losy splatają się z historią awiacji. W publikacji nie zabraknie również interesujących wątków, takich jak historia amerykańskiego bombowca zestrzelonego nad Dębicą oraz dramatyczne ucieczki przed komunistycznym reżimem. Książka jest wzbogacona o liczne fotografie, które z pewnością zachwycą miłośników lotnictwa.
Publikacja jest efektem kilkuletnich poszukiwań oraz prac badawczych, które w ostatnim roku intensyfikowano, prowadząc do organizacji wystawy czasowej, cyklu zajęć edukacyjnych i w końcu samej książki. Projekt realizowano przy współpracy dębickiego Muzeum oraz Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, przy wsparciu finansowym Powiatu Dębickiego. W wydarzeniu uczestniczyły rodziny lotników, dębiccy samorządowcy oraz zaproszeni goście. Specjalnym gościem był komandor Waldemar Wójcik, organizator i pierwszy dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Książkę „Dębickie skrzydła” można nabyć w siedzibie Muzeum Regionalnego w Dębicy.